Orion lahjoitti osan Bevita-tuotteidensa tuotoista Roosa nauha -kampanjaan
Syöpäsäätiön Roosa nauha -kampanja järjestettiin vuoden 2011 lokakuussa jo yhdeksättä kertaa. Kampanjan teemana oli "Rintasyöpä suvussa”. Orion oli yksi kampanjan neljästä pääyhteistyökumppanista. Mukana oli iso joukko muitakin suomalaisia yrityksiä ja yhteisöjä.
Pääyhteistyökumppanina Orion lahjoitti osan Bevita-ihonhoitotuotteidensa tuotosta Syöpäsäätiölle. Vuoden 2011 aikana apteekista ostettujen Bevita-voiteiden myynnistä neljä prosenttia ohjattiin Syöpäsäätiön Roosa nauha -rahastoon kotimaisen rintasyöpätutkimuksen ja asiantuntevan neuvonnan hyväksi.
Pääyhteistyökumppanin osassa Orion myös levitti tietoa tutkimustyön merkityksestä rintasyövän voittamisessa. Rintasyöpä on naisten yleisin syöpä, ja sillä on suuri vaikutus myös heidän puolisoidensa ja perheidensä elämään. Orion panostaa itsekin vahvasti onkologian tutkimukseen löytääkseen yhä parempia hoitokeinoja syövän hoitoon rintasyöpäpotilaille. Orionin kehittämä rintasyöpälääke Fareston (toremifeeni) on ollut käytössä jo vuodesta 1989, aluksi vain Suomessa, mutta nykyisin jo laajalti eri puolilla maailmaa.
Päivitetty
30.12.2011