|
Materiaalien käyttöön on raportoitu lääkkeiden, lääkeaineiden ja diagnostisten testien toimitusketjussa (valmistusvaiheet, varastointi ja kuljetus tukkuportaaseen) sekä tutkimuksessa ja tuotekehityksessä käytetyt aineet ja materiaalit.
Tuotannon liuottimien, epäorgaanisten happojen ja emästen sekä orgaanisten kemikaalien kulutus on lähes yksinomaan Fermionin tuotantotoiminnan materiaalikäyttöä. Materiaalien kulutukseen vaikuttavat tuotteiden valmistusmäärien ohella myös valmistusprosessien kehittämistoimet sekä muilta ainetoimittajilta hankittavien puolivalmisteiden määrät.
Vuonna 2009 tuotannossa käytettyjen liuottimien kokonaismäärästä 208 tonnia eli noin 3 % käytettiin tablettimassojen valmistuksessa sekä tablettien päällystysvaiheissa. Liuottimien käyttöä on vähennetty ja pyritään edelleen vähentämään kehittämällä prosesseja niin, että liuottimien sijaan voidaan käyttää vettä, milloin mahdollista.
Orionin kuluttamista materiaaleista huomattava osa kuluu tuotteiden pakkaamiseen. Yleisimpiä pakkausmateriaaleja ovat muovi, lasi, kartonki, aaltopahvi ja alumiini. Muovi ja lasi ovat yleisimmät lääkkeiden niin sanotut primääripakkausmateriaalit eli sellaiset, jotka ovat suorassa kosketuksessa lääkkeen kanssa. Kartonki ja aaltopahvi ovat yleisimmät sekundäärimateriaalit, joihin primääripakkaukset pakataan. Alumiinia kuluu eniten läpipaino- eli blisterpakkauksiin. Sitä käytetään myös injektiopullojen kauluksissa ja joissakin voidetuubeissa. Easyhaler-inhalaattorin pakkausten suojapussissa on hyvin ohut alumiinikalvo.
Orionin käyttämiin materiaaleihin sisältyy pieni määrä radioaktiivisia aineita, joita käytetään lääketutkimuksessa ja eräissä Orion Diagnostican hormoni- ja kollageenituotteissa. Aineen käyttöön ja tuotteiden kauppaan Orionilla on Säteilyturvakeskuksen myöntämä lupa. Lopullisen tuotteen radioaktiivisuus on niin vähäinen, että asiakas voi käsitellä tuotetta ja myös hävittää yli jääneen tuotteen ilman erityistoimenpiteitä.
|